Książki pomagające przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa

Pojawienie się dziecka to totalne przewrócenie świata do góry nogami. Pojawienie się drugiego dziecka to jeszcze większy przewrót dla rodziców, a przede wszystkim kompletnie nie zrozumiana zmiana dla pierworodnego.

nigdy nie wiemy, jak „nowy” maluszek zostanie przyjęty przez starszego brata czy siostrę. Czy zostanie otoczone opieką, czy może cała sytuacja wzbudzi agresję, czy obawa o to, ze rodzice „przynieśli sobie nowego dzidziusia” nie zaburzy wizji kochającego się rodzeństwa, które zawsze będzie stało za sobą murem?

U nas to przygotowanie trwa.Na razie czyta mama, czyta tata no i oczywiście o nowej sytuacji czytamy również i naszemu PeeM`owi.

Dlatego właśnie w tym grudniowym wpisie, ostatnim w czwartej edycji Przygód z książką chcieliśmy pochwalić się, że…

czekamy na dzidziusia ! 🙂

A tutaj książeczki jakie znalazły się w naszej biblioteczce z tej właśnie okazji.

1. Czekamy na dzidziusia
Wyd. Olesiejuk
seria: obrazki dla maluchów

dsc_7561

Książeczka całokartonowa, dobra dla maluszków i starszaków. Przedstawiają po kolei każdy etap pojawiania się dzidziusia. Na początku przekazują starszym dzieciom wiadomość o tym, że powiększy się ich rodzina, pokazują jak dużo czasu jeszcze minie zanim dzidzia urośnie w brzuchu. Pokazuje również obawy dzieci, o to, że rodzice nie będą ich kochać jak dawniej. Na kolejnych stronach przedstawiają każdy miesiąc rozwoju dzidziusia w brzuchu oraz tego, czego mogą się spodziewać starsze dzieci np. tego, że mamie często robi się niedobrze, czy to, że ma wilczy apetyt, to że często odpoczywa. W książeczce przedstawione są również wskazówki dla dzieci, że  w tym czasie trzeba uważać na brzuszek mamy, nie można go ugniatać, degenerować mamy. Na kolejnych stronach pokazane jest w przyjazny sposób w jaki sposób dzidzia przychodzi na świat, że mama musi na kilka dni pozostać w szpitalu, ale po krótkim czasie wszyscy wspólnie wracają do domu

 

2. Lena. Co się dzieje w brzuchu mamy?
Wyd. Klett

dsc_7565

Z serią o Lenie spotkałam się dopiero poszukując książek na temat pojawiania się rodzeństwa i powiem szczerze, że całkiem mi się ona spodobała 🙂 W bardzo fajny sposób wyjaśnia, ze rodzice mają niekończący się zapas miłości i kiedy pojawi się drugie dziecko, wystarczy jej dla obojga dzieci!
Najbardziej rozbawiło mnie jednak to, gdy pierwszy raz czytaliśmy ją z naszym maluchem i w książeczce bohaterka pyta taty „co się kryje w brzuchu mamy”, a tata odpowiada „w brzuchu mamy jest miłość”, na co nasz maluch oburzony odwraca się do mojego brzucha i mówi „nieeee, w bziuchu jest dzidzia” później z tym samym pytaniem zgłasza się do dziadka, na co ten odpowiada, że „w brzuchu mamy jest piękna niespodzianka” i nasz maluch ponownie powtarza ” nie w bziuchu jest dzidzia”, podniósł koszulkę do góry i głośno powiedział „dzidzia chodź domek” 😉 To było przeeesłodkie 😉

Oprócz historii dla dzieci, na końcu pojawiają się również wskazówki dla rodziców

 

3. Tupcio chrupcio. Mam rodzeństwo
Wyd. Wilga

dsc_7571

Na początku historii Tupcio bardzo pragnie rodzeństwa, ponieważ wszyscy jego przyjaciele mają brata lub siostrę i mają się z kim bawić. Po kilku miesiącach mama zabiera malucha na wizytę do lekarza, w trakcie której dowiaduje się w brzuchu mamy rośnie dzidziuś. Zadowolony Tupcio nie może się doczekać pojawienia się na świecie brata, przygotowuje zabawki, którymi chce się z nim bawić. Gdy wreszcie nadszedł ten dzień, na świecie pojawiła się SIOSTRZYCZKA, co zrodziło wielki zawód malucha.
Książeczka, która ukazuje, że posiadanie rodzeństwa to nie tylko droga usłana różami, że pojawiają się na niej również kolce w postaci np. braku czasu mamy na zabawę, większe skupienie rodziców na maluszku, a nawet zachwyty gości nad najmłodszym w rodzinie i nie zauważenie starszego.
Koniec końców stwierdza, że cudownie jest być starszym bratem!

 

4. Franklin jest starszym bratem
Wyd. Debit

dsc_7574

Tutaj na początku przedstawione zostaje, jak wszystko pięknie się toczy z nowym członkiem rodziny, są wspólne zabawy, opieka, kąpiele, aż pewnego dnia młodsza siostrzyczka upodobała sobie ulubioną przytulankę Franklina. Starszy brat nie chce oddać swojego ulubieńca, denerwuje się bo podczas małej szarpaniny oderwany został pluszakowi ogon. Nie rozumiał dlaczego ma się dzielić swoją zabawką i dlaczego siostra chce mu ją odebrać. Rola starszego brata przestaje mu się na chwilę podobać, jednak gdy tylko jemu udaje się rozśmieszyć małą siostrzyczkę zdaje sobie sprawę, że jest bardzo potrzebny i może być z siebie dumny !

 

5. Zuzia i nowy dzidziuś
Wyd. Media Rodzina
seria: Mądra Mysz

dsc_7577

W tej części Zuzia jak przyszła starsza siostra pomaga mamie przygotować kącik dla malucha,  z niecierpliwością odlicza dni, do pojawienia się nowego dzidziusia, który ma zamieszkać z nią w pokoju. W końcu nastaje ten dzień, Zuzia jedzie dowiedzić mamę w szpitalu, zachwyca się maluszkiem, po powrocie do domu poamga w przewijaniu, kąpaniu i kremowaniu.
Wszystko w pięknych barwach, pokazujące same superlatywy.

 

6. Kicia Kocia ma braciszka Nunusia
Wyd. Media Rodzina

dsc_7581

Nasza ukochana Kicia Kocia znów nas nie zawiodła. Tym razem bohaterka z wielkim zainteresowaniem towarzyszy mamie w czasie ciąży, nie może doczekać się pojawienia brata, jednak gdy wreszcie ten dzień nastaje, w Kici zaczynają pojawiać się różne uczucia. Obawia się czy mama na pewno ją jeszcze kocha, bo przecież całe dnie spędza przy Nunusiu, a ten dużo śpi, dużo płacze i dużo je. Kolejne próby Kici zwrócenia uwagi na siebie nie przynoszą efektów, wreszcie krzyczy i tupie nogami. Tata wyjaśnia jej, że również była malutka i wymagała tyle uwagi. Mama przynosi prezent dla Kici, proponuje wspólny spacer, później dziękuje jej, że tak dzielnie zajmuje się braciszkiem.

 

7. Basia i nowy braciszek
Wyd. Egmont

DSC_7739.JPG

Basia nie może doczekać się powrotu mamy ze szpitala z nowym członkiem rodziny. Jednak gdy wszyscy pojawiają się w domu, Basia zaczyna się buntować, bo nagle mama nie ma czasu by przeczytać jej książkę, nie rozumie zachwytów rodziców nad małymi paluszkami Franka. W nocy Basię budził płacz, denerwowała się, że maluch robi tyle hałasu, że zagarnął całą mamę dla siebie, chciała przytulić się do mamy podczas karmienia. Dopiero podczas pierwszego wspólnego spaceru odkryła przyjemność z bycia starsza siostrą, siostrą która obiecała, że wszystkiego nauczy swojego Franka

Coś mi się wydaje, że i my będziemy mieć do czynienia z przedstawionymi powyżej sytuacjami, oby tylko wszystkie kryzysy zostały tak szybko zażegnane.

Wpis w ramach projektu

przygody-z-ksiazka-logo2 (2)

 

 

 

 

 

 

 

Reklamy

7 myśli na temat “Książki pomagające przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s