Projekt Rodzina 500 plus

rodzina_(źródło: tu)

Od 1 kwietnia br. zostnie wprowadzona możliwość ubiegnia się o świadczenie wychowawcze zwane potocznie „rodzina 500 plus”.
Swidczenie pieniężne w kwocie 500 zł. netto na każde dziecko. Tak brzmiły obietnice przedwyborcze. W rzeczywistości mało która rodzina 2+1 będzie miała możliwość ubiegnia się o nie, ponieważ przy jednym dziecku kryterium dochodowe wynosi 800zł/osobę (jeśli dziecko jest niepełnosprawne kryterium podwyższone jest do 1200 zł.).
Do wyliczenia średniego dochodu na członka rodziny bierze się również „dzieci” do 25 roku życia, jeśli pozostają na utrzymaniu rodziców.

Jeśli chodzi o rodziny 2+2 i więcej nie ma żadnych kryteriów.

Swiadczenie wypłacne jest do ukończenia przez dziecko 18 roku życia.

Swiadczenie będzie przyznawane na rok, w okresach od 1 pazdziernika do 30 września. Tylko w br. roku świadczenie zostanie przyznane na okres dłuższy, bo od 1 kwietnia 2016 do 30 września 2017. I tutaj jeszcze jedno udogodnienie, jeśli wniosek złożym w ciągu trzech pierwszch miesięcy od wejścia w życie projektu, wyrównanie dostniemy od początu tj. od 1 kwietnia. Rząd chce w ten sposób zoszczędzić rodzinom nerwów i konieczności stania w kolejkach. Obawiam się jednak, że mało kto skorzysta z tego przywileju i
1 kwietnia nastąpi zmasowany atak na Urzędy Gminy, a strony internetowe nie dadzą rady przyjąć wszytstkich wniosków.

 

Jak to ma wyglądać w praktyce? Oto kila przykładowych sytuacji:

  • rodzina 2+1 nie spełniająca kryterium dochodowego, nie otrzyma 500 zł; gdy zaś urodzi się drugie dziecko, średni dochód netto na członka rodzinny zmniejsza się i kryterium dochodowe zostaje spełnione – wówczas rodzina otrzymuje 2 razy po 500 zł (jesli pomimo powiększenia się rodziny kryterium dochodowe nadal nie będzie pełnione, to pozostaje tylko 1 x 500zł)
  • rodzina 2+2, otrzymuje 1 x 500 zł bez kryterium dochodowego, starsze dziecko osiąga 18 lat, wówczas pozostaje jedno dziecko, na które mamy prawo pobierać świadcznie wychowawcze, zaczyna również obowiązywać kryterium dochodowe, więc jeśli rodzina ma >800zł, wówczas 500 zł zostaje wstrzymane;
  • rodzina 2+ 2 – spełniają kryterium dochodowe, otrzymją 2x 500 zł, starsze dziecko kończy 18 lat, ale nadal liczone jest jako członek rodziny- do obliczenia średniego dochodu,więc pozostaje im tylko 1 x 500 zł,
  • rodzą się bliźniki, dochód rodziny przekracza 800zł/członka rodziny. Na pierwsze dziecko nie będzie należało się 500 zł, na drugie dzieco świadczenie się należy bez żadnych dodtkowych kryteriów;
  • samotna matka jednego dziecka, której dochód na człona rodziny wynsi np. 810zł nie dostanie świadczenia; rodzina 2+2 ,której dochody sporo przewyższają kryterium np. 2000zł na członk rodziny – otrzyma  1 x 500 zł na drugie dziecko.
  • rodzina patchworkowa, w której tata posiada 2 dzieci z pierwszego małżeństwa, mama 1 dziecko panieńkie oraz jedno dziecko wspólna obliczając kryterium dochodowe biorą pod uwagę wszystkie posiadane wspólnie dzieci, wówczas jeśli dochód wynosi <800zł to z projektu 500 plus skorzystajązarówno na ich wspólne dziecko, ale również dziecko panieńkie mamy, na które świadczenie nie przysługiwałoby, gdyby nie było w rodzinie patchworkowej.

Wpis na podstawie informcji  ze strony Ministerstwa(tu)

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s